Příspěvky z roku 2018

Liplist: výsledková listina

Publikováno 4.5.2018 v 10:11

Gratulujeme Avogadrově hlídce číslo 6,022 · 1023, Bořkovi s Jiffem, k vítězství v kategorii skauti/ /skautky i světluškám Áně a Myšce k absolutnímu vítězství.

O lipový list 2018 [pdf]
výsledková listina

Galerie: Výprava na hradiště

Fotky z 2.5.2018

Na bývalém hradišti Minice jsme si nemohli odpustit pořádnou koulovou řežbu. Odtud jsem se po obědě vypravili na další hradiště, tentokrát Budeč, a podívali se i do zdejší rotundy. Naše další kroky vedly na Okoř, odkud nás autobus odvezl domů.

Více fotek »

Galerie: Výprava na Kokořínsko

Fotky z 25.4.2018

O letošních velikonočních prázdninách jsme se vydali na Kokořínsko. Počasí bylo chladné, místy deštivé, ale ani o sluneční paprsky nebyla nouze. První noc jsme složili hlavu kousek od Mělníka, druhý den si prohlédli Kokořín, i když jen zvenku, a přespali na bývalém tábořišti našeho oddílu. Roztočtí skauti tam tábořili v roce 1946 a právě podle blízkého hradu pojmenovali o téměř 25 let později srub, ve kterém se v osadě dodnes scházíme. Další den nás čekala prohlídka známých kokořínských pokliček a hradu Houska se svérázným kastelánem. Po přespání na Třískově chatě jsme vyrazili na Bezděz. Cestou zpátky nás zastihl déšť, ale oheň v kamnech na chatě nám náladu brzy spravil.

Více fotek »

K svátku sv. Jiří, patrona skautů

Publikováno 24.4.2018 v 10:29

Začneme třeba českou zvláštností. Ve světě se slaví sv. Jiří 23. dubna, u nás posunutím za svátek sv. Vojtěcha 24. dubna. Je to pravděpodobný den jeho mučednické smrti snad v roce 303 nebo 304 ve starověké Lyddě, dnes nedaleko Tel Avivu.

Starobylá úcta k bojovníku (byl plukovníkem císařského vojska) se rozšířila celým křesťanským světem. Více než strohá data o jeho životě žije legenda, šířená slovy, ale mnohem častěji obrazy, které byly knihou chudých, neznalých v rytířských časech čtení.

Tak jej po rytířích za patrona přijali také skauti. Podržme se i my obrazu. Nejčastěji vidíme Jiřího jako rytíře ve zbroji s nezbytným kopím, kterým probodává hlavu draka – symbolu zla. Statný bílý kůň nese jezdce vzepřeného ve třmenech v okamžiku tohoto střetu. Bílá barva koně je symbolem čistoty, všeho nejvyššího Dobra.

Dobro přemáhá Zlo. To je Jiřího vítězství, to je jeho poselství z hloubky staletí trvající svatojiřské úcty. Může nám být líto, že ten legendární zápas s drakem zla Jiří ve faktické rovině nikdy nepodstoupil, ale legendy už jsou takové. Mluví v symbolech.

Boj, který symbolizuje, je i náš cíl: drobnou a každodenní prací rozšiřovat pole Dobra v sobě a ve svém okolí. Tak tedy přeji všem čtenářům úspěch na tomto poli a pár nadějných slov z lidového popěvku na Smrtelnou neděli přidávám: „Svatý Jiří vstává, létu odmykává…“

K sv. Jiří 2018
Balú ŘSV

převzato z webu Ekumenické lesní školy

Jestřábí schůzka se ruší

Publikováno 5.4.2018 v 14:56

Dnes, ve čtvrtek 5. 4. 2018, se jestřábí družinovka z organizačních důvodů nekoná. Děkujeme za pochopení a uvidíme se příští týden.

Fík, Kika a Pope

Galerie: Levý Hradec a promítání

Fotky z 3.4.2018

Ze všeho nejdříve jsme vyrazili na prohlídku Levého Hradce a okolí. Průvodce Marcel Ramdan nám o této významné památce řekl mnoho zajímavého, za což moc děkujeme. Mrazivé počasí si po skončení prohlídky vyžádalo zahřívací hru na louce před kostelem. Na zbytek akce jsme se přesunuli do osady a do srubu, kde bylo u roztopených kamen o poznání příjemněji. Večer byl vyhrazený promítání družinových scének s historickou tématikou a došlo i na nějaký ten film pro zasmání.

Více fotek »

Galerie: Výprava na sněžnicích

Fotky z 14.3.2018

Byla zima, velikánská a ještě třikrát taková. Ale nezmrzli jsme. Bylo nám krásně a naše zážitky může každý závidět. Je nám líto všech peciválů, kteří zůstali doma, rozhodně totiž přišli o velké dobrodružství. Posuďte sami!

Více fotek »

Předběžné informace k táboru vlčat

Publikováno 7.3.2018 v 08:58

Vážení rodiče,

tábor vlčat se uskuteční v termínu od 5. července do 15. července 2018, místem konání bude tradičně louka u obce Přísečno. Rád bych v této chvíli připomněl, že v případě většího počtu zájemců o tábor bude rozhodovat počet bodů, které vlčata sbírají v průběhu roku (od 1. října do 31. května) na schůzkách a jiných akcích. Bližší informace k táboru (nutné táborové vybavení apod.) budou k dispozici zde na webu později.

V případě jakýchkoli dotazů či připomínek se neváhejte ozvat.

Dřeppe

Galerie: Poklad Davida Boryně ze Lhoty

Fotky z 3.3.2018

Byla mrazivá únorová neděle, když jsme se vydali po stopách jednoho bohatého, ale ne zrovna oblíbeného pána roztockého zámku. V roce 1590 ho v jeho sídle kdosi přepadl, krutě mučil a také mu ukradl několik desítek tisíc zlatých. Na následky zranění David Boryně zemřel a byl pohřben na Levém Hradci. A nám se teď podařilo ten ukradený poklad objevit.

Více fotek »